هفت عنصر تشکیل دهنده یک بک لینک (Backlink)عالی

مرور دستورالعمل

گرفتن بک لینک (Backlink) یکی از چالش های اصلی در زمینه سئو می باشد . گوگل به صراحت گفته است که بک لینک ها یکی از 3 عامل مهم و اصلی در بحث سئو می باشد . بهرحال گرفتن یک بک لینک خوب نیازمند کوشش بسیار می باشد . دوره گرفتن بک لینک از سایت های رایگان و یا ساختن لینک های دوطرفه دیگر بسر آمده است و ارزشی ندارند .

شرح جزئیات

fiogf49gjkf0d

امروزه بحث بر سر کیفیت لینک های دریافتی می باشد . اما چه چیزی یک بک لینک را با کیفیت می سازد ؟ آیا این کیفیت وابسته به کیفیت طراحی وب سایت لینک دهنده است یا قدرت دامنه ای (Domain Authority) که از آن لینک دریافت می کنیم ؟

تمامی بک لینک ها از کیفیت یکسانی برخوردار نمی باشند و در نظر گرفتن موارد زیر می تواند به شما در شناسایی کیفیت یک بک لینک یاری رساند :

1-عدم وجود تگ “rel = nofollow”

 

images/uploader/73716f5d-a234-489f-ae86-599013709d77.png

در صورتی دریافت بک لینک برای وب سایت شما مفید است که آن لینک دارای تگ “rel=follow” باشد . گوگل بارها گفته است که درصورتی که نمی خواهید یک بک لینک توسط گوگل Crawl شود و به قدرت و اعتبار وب سایت لینک دهنده آسیبی وارد نماید ، از تگ “rel=NoFollow” در تنظیمات آن لینک استفاده نمایید . اما هدف گوگل از بیان این دستورالعمل چیست ؟

وب سایت های تجاری می توانند با استفاده از روش دادن لینک به وب سایت های دیگر اعتبار آن لینک را در نزد گوگل بصورت نمایشی و غیر واقعی افزایش دهند و باعث بوجود آمدن انحراف در لیست نتایج گوگل گردند . بر پایه گزارش گوگل استفاده از این تگ در صورت احتمال وچود داشتن  "محتوای ناشناخته " و یا "نامعتبر" در وب سایت لینک گیرنده توسط وب سایت لینک دهنده بکار می رود.

پس چنانچه یک وب سایت برای انتشار لینک شما پول دریافت کرده باشد ، قطعا از تگ “rel=NoFollow” برای لینک شما استفاده خواهد کرد . و این موضوع بشدت از سوی گوگل بر روی وب سایت های تجاری اعمال می گردد و اینگونه وب سایت ها تحت نظارت سختگیرانه گوگل می باشند .

در نتیجه دریافت یک بک لینک با تگ “rel=NoFollow” هیچ اثری بر روی سئوی سایت شما نخواهد داشت . بهرحال داشتن تعدادی بک لینک با این نوع تگ جهت بالانس نمودن کارنامه لینک های دریافتی سایت شما مفید خواهد بود .

 

2- محتوای ایجاد شده توسط کاربر

 

images/uploader/058af37c-9724-4941-bb37-235c3a45554b.png

داشتن محتوای تولید شده توسط کاربران یکی از مهمترین گام ها جهت پیاده سازی سئوی سایت های تجاری می باشد . بطور مثال وب سایت آمازون دارای بیشترین محتوای تولید شده توسط کاربران خود است . هنگامی که ما در مورد محتوای تولید شده توسط کاربران صحبت می کنیم ، منظور ما بخش نظرات (Comment)و نقدهای کاربران (Review) در مورد یک محصول می باشد . این دو مورد از متداولترین روش های تولید محتوا توسط کاربران می باشند . به همین دلیل است که نوشتن مقالات با کیفیت یکی از بهترین روش های تولید محتوا است . چرا که اگر این مقالات دارای محتوای خوبی باشند ، کاربران اقدام به انتشار نظرات و نقدهای خود در پایین آن خواهند نمود و گوگل خواهد فهمید که محتوای بیشتری مدام در حال اضافه شدن به مطلب اصلی است و همانظور که می دانیم گوگل دوستدار محتوای طولانی است و از آن استقبال می کند .

عامل دیگر بخش نقدهای کاربران در مورد یک محصول می باشد . بخاطر داشته باشید که کالاهایی با تعداد Review بیشتر دارای رتبه بالاتری در گوگل می باشند. این موضوع بخاطر آنست که گوگل به محتوای تولید شده توسط کاربران اهمیت ویژه ای می دهد . و کالاهای دارای Review بیشتر از اولویت بالاتری در نزد گوگل برخوردارد می باشند .

 

3- اهمیت شبکه های اجتماعی

images/uploader/dc60f6af-bfa9-4e5d-901d-afa000116c62.png

داشتن سیگنال هایی از جانب شبکه های اجتماعی یکی از عوامل مهم در زمینه سئو می باشد . چنانچه این سیگنال ها وجود نداشته باشند ، گوگل چگونه یک وب سایت با محتوای با کیفیت را از یک صفحه بی کیفیت تشخیص دهد ؟

بدین منظور مطمئن شوید که محتوا و لینک شما بصورت صحیحی در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده باشد . در صورت انجام این کار حتی چنانچه بک لینکی  دریافت ننمایید ، اما گوگل متوجه این سیگنال ها که در اثر به اشترا گذاری مطلب شما در شبکه های اجتماعی می باشد ، خواهد گردید .

 

4- بک لینک ها و اشاره ها

همانند سیگنال های دریافتی از جانب شبکه های اجتماعی ، گوگل همچنین خواهان مشاهده آنست که سایر وب سایت ها نیز به صفحات شما اشاره می کنند و لینک می دهند . به همبن دلیل است که استفاده از روش های سئوی کلاه سیاه و یا کلاه خاکستری در زمان های گذشته پرکاربرد بوده اند ، چرا که افراد را  قادر می ساخت لینک های تقلبی اما با کیفیت از سایت های دیگر دریافت نمایند و گوگل را فریب دهند !

اما امروزه نمی توان لینک های تقلبی را دریافت نمود و باید تمرکز خود را بر دریافت لینک های واقعی و با کیفیت متمرکز کنید .استفاده از روش انتشار مقاله و دریافت لینک یکی از روش های قدیمی ولی همچنان موثر در این زمینه می باشد و هنوز هم بهترین روش سئو بحساب می آید .

 

5- داشتن لینک در یک سوم بالای یک صفحه

دریافت لینک هایی که در سایت مبدا در انبوهی از مطالب دیگر مدفون شده اند تاثبر مناسبی بر سئوی سایت مقصد نخواهند داشت ، چرا که گوگل ترجیح می دهد که اولویت را به لینک های واقع در یک سوم بالایی یک صفحه بدهد و هرچقدر یک لینک در قسمت های داخلی تر یک وب سایت قرار می گیرد از ارزش آن کاسته می شود و گوگل آنها را دیرتر خواهد شناخت .

6- قدرت دامنه لینک دهنده

داشتن قدرت دامنه بالا در زمینه سئو کمک کننده خواهد بود ، اما آن تنها عامل موثر نیست . چنانچه شما از یک دامنه پر قدرت لینک دریافت نمایید ، اما آن دامنه فاقد محتوای باکیفیتی که قابلیت اتشار در شبکه های اجتماعی را باشد را نداشته باشد ، این لینک برای شما مفید نخواهد بود . بطور مثال فرض کنید که شما از یک وب سایت با قدرت دامنه بالا یک لینک دریافت نموده اید و این لینک دریافتی در صفحه ای از آن سایت قرار دارد که دارای تنها 1000 کلمه است و هیچکدام از متن های بکار رفته در آن صفحه در شبکه های اجتماعی انتشار نیافته اند ، بنابراین این لینک برای شما مفید نخواهد بود .

 

7- تعداد لینک ها

تعداد لینک های موجود بر روی صفحه ای که به شما لینک داده است قطعا بر کیفیت لینک دریافتی تاثیر خواهد داشت . چنانچه تعداد 200 لینک در یک مقاله وجود داشته باشد و وب سایت شما یکی از آن لینک ها است ، ارزش این لینک دریافتی بمراتب کمتر از آن موقعی است که تنها یک لینک در صفحه لینک دهنده وجود دارد و آن لینک وب سایت شماست .

به هر حال داشتن بک لینک ضعیف از یک وب سایت خوب ، بهتر از نداشتن آن است !

 

این مطلب را به اشتراک بگزارید

نظرات (1)

  • fiogf49gjkf0d
    مطلب بسیار مفیدی بود . امیداورم به فعالیت خودتون ادامه بدین. منتظر مطالب بعدی شما هستم http://www.earn2.ir.

    1395-8-25

لطفاً دیدگاه ها و سئوالات خود را برای ما ارسال کنید